Arka Przymierza - Giuseppe Claudio

Giuseppe Claudio

Epidei
Biblistyka

Jak wyglądała Arka przymierza?

"Liczyła  131,25 cm długości, 78,75 cm szerokości i 78,75 cm wysokości. Była wykonana z drewna akacjowego obitego złotą blachą od wewnątrz i z zewnątrz i przyozdobiona dookoła złotymi wieńcami wzmacniającymi konstrukcję. Stała na czterech krótkich, wygiętych na zewnątrz nogach. Aby umożliwić jej przenoszenie, po bokach umieszczono cztery złote pierścienie, w które wsuwano pozłacane drążki z drewna akacjowego obitego złotą blachą. Na pokrywie znajdowały się dwie złote rzeźby cherubinów, zwróconych do siebie twarzami, których skrzydła tworzyły rodzaj bożego tronu.  Rozmawiając z Mojżeszem Jahwe pojawiał się między skrzydłami aniołów. Arka była przykryta złotą pokrywą zwaną kapporet (przebłagalnia), którą skrapiano krwią w czasie święta Jom Kippur, prosząc o wybaczenie grzechów narodu. Do przebłagalni były przymocowane dwie figury cherubów".

Marina Ricci jest korespondentką w Watykanie i realizatorką filmów dokumentalnych poświęconych największym tajemnicom biblijnym. W swoim dokumencie próbuje wyjaśnić czy obiekt znajdujący się w kościele Matki Bożej z Syjonu w etiopskim Aksum jest autentyczną Arką Przymierza wykonaną według wskazówek samego Boga przez Żydów podczas ucieczki z Egiptu. Etiopczycy posiadaniem Arki chlubią się od wieków. Nikt, z wyjątkiem strzegących ich kapłanów, nie ma do niej dostępu. Arkę udało się zobaczyć tylko jednemu człowiekowi. W filmie, to zresztą najciekawszy fragment dokumentu, wystąpił Giuseppe Claudio Infranca. Profesor Infranca jest Włochem, architektem i konserwatorem zabytków. Do Aksum pojechał na zaproszenie zwierzchnika Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, by ocenić stan kościoła Matki Bożej z Syjonu, którego wnętrze zalała woda po siarczystej ulewie.
- Jestem pewny, że widziałem Arkę Przymierza, a jej biblijne datowanie jest prawidłowe. – mówi w filmie prof. Giuseppe Claudio Infranca. Czy jego świadectwo jest wiarygodne? Na to i wiele innych pytań związanych z tajemnicami Arki Przymierza odpowiedź znajdziemy w filmie.

ZAGINIONA ARKA (L’ARCA PERDUTA),
kategoria: film dokumentalny,
reżyseria: Marina Ricci, Włochy,
czas trwania: 60 min.
kategoria: kolekcja Ludzie Boga
seria: Fakty-Cuda-Tajemnice (nr 18)
wydawca: E-lite
Lektor: polski
Napisy: polskie
Język oryg.: włoski
Format obrazu: 16:9
Format dźwięku: 2:0

Jak powstała Arka Przymierza?

Jak wyglądała Arka przymierza?

Gdzie przechowywano Arkę Przymierza w Ziemi Obiecanej?